Zpráva z Agáty

Když se z Domu stane domov – 1. díl

Přátelé a aktivní život povzbudí každého seniora

Víte, co je opravdová vzpruha pro každého seniora? Ten pocit, když se ráno probudí s úsměvem na tváři a těší se na nový den plný aktivit, které je nejen baví, ale také udržují jejich tělo a mysl v dobré formě. V Domě u Agáty je naším cílem přinést radost a energii do každého dne zdejších obyvatel, protože víme, že chmurná nálada otevírá dveře dalším neduhům.

O křehkosti seniorů, známé také jako geriatrická křehkost, se ve společnosti mluví stále častěji. Čím jsou srdce našich seniorů plnější vzpomínek, tím jsou jejich kroky opatrnější a život se každým dnem stává trochu složitějším. S úbytkem sil a často i elánu ve stáří ubývá i psychické pohody a přibývá zdravotních problémů. Senioři jsou tak přirozeně méně odolní nejen vůči nemocem, ale i vůči velkým životním změnám a především stresu. Psychická nepohoda přitom může být jednou z hlavních příčin zhoršujícího se fyzického stavu.

Duševní a fyzické zdraví jdou ruku v ruce

Vědecké studie již řadu let dokazují, že psychické a fyzické zdraví na sebe mají navzájem velký vliv. Konkrétně se zaměřují na to, jak pozitivní myšlení, dobrá nálada, fyzická aktivita a sociální kontakt mohou významně přispět k lepší imunitě a snížení rizika chronických onemocnění. 

Například studie publikovaná Cambridgeskou univerzitou v roce 2018 zjistila, že samota a izolace mohou přímo zhoršovat fyzické a mentální zdraví. Ke stejným závěrům došla i studie publikovaná v magazínu Psychosomatic Medicine v roce 2019.

Léčení jen fyzických nemocí tak nemusí vždycky stačit. K péči o seniory je nutné přistupovat komplexně. Což znamená:

  • zahrnout emocionální podporu, 
  • dbát na duševní zdraví, 
  • zajistit adekvátní fyzickou aktivitu a zdravý životní styl,
  • dopřát seniorům potřebný sociální kontakt. 

Výsledkem bude lepší zdraví seniorů, ale především vyšší kvalita jejich života, která jim dodá novou motivaci do života.

Samota jako nenápadná hrozba

S rostoucím věkem lidé zpravidla tráví více času o samotě. Blízkých přátel mají méně a rodina je nenavštěvuje tak často . Nedostatečný kontakt s rodinou, přáteli či s obyčejnými kolemjdoucími na ulici přitom zhoršuje psychiku seniorů, aniž by si toho sami všimli. Jak říká Tomáš Richter, primář Geriatrické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, v článku Největší riziko číhá na seniory v posteli: „Rizikem izolace je fakt, že osamělý člověk nemusí rozpoznat drobné změny svého zdravotního stavu k horšímu a nevyhledá včas lékařskou pomoc. 

Dlouhodobější izolace z počátku působí nevinně. U seniorů se nejprve začnou projevovat drobné úzkosti a častější výkyvy nálad. Postupně se ale tyto úzkosti mohou prohloubit ve vážnější deprese, a nakonec až v totální nechuť dál žít. 

Moderní svět nabízí řadu vymožeností, jak zůstat se svými blízkými v kontaktu i z pohodlí postele. Přestože telefonáty, video hovory nebo online chaty částečně někomu pocit osamění alespoň na chvíli zaženou, osobní kontakt nikdy zcela nevynahradí. 

Fyzická aktivita jako záchranné lano

Dostatečnou vzpruhu organismu i mysli dodá pohyb. Aktivní životní styl je pro seniory nezbytný nejen k udržení fyzické kondice, ale také jako podpora mentálního zdraví a celkového pocitu pohody. 

Pro seniory je ideální mírná fyzická zátěž jako:

  • chůze, 
  • plavání, 
  • jemná gymnastika,
  • jízda na rotopedu 
  • nebo klidně tanec.

Pohyb obecně přináší mnoho zdravotních výhod, včetně zlepšení svalové síly, flexibility, rovnováhy a vytrvalosti. Zároveň přispívá ke snižování rizika vzniku mnoha chronických onemocnění, jako jsou srdeční choroby, diabetes typu 2, osteoporóza a některé typy rakoviny.

Výzkumy ukazují, že pravidelný pohyb může mít pozitivní vliv na kognitivní funkce, což je obzvláště důležité pro prevenci nebo zpomalení pokroku demence a Alzheimerovy choroby. 

Alternativou k procházkám a běžným sportům může být i obyčejný pobyt na zahrádce nebo alespoň na balkoně či u otevřeného okna, kde člověk načerpá novou energii, a hlavně potřebný vitamín D ze slunečních paprsků. 

V Domě u Agáty se žije každý den

V našem Domě u Agáty vnímáme, jak je zachování sociálních vztahů a dostatečné každodenní vyžití pro naše seniory důležité. Proto jsme vytvořili domov plný možností. Příjemné prostředí zahrad a teras s venkovním posezením vybízí k relaxaci, skupinová zdravotní cvičení motivují k pohybu a pravidelné kulturní akce naplňují životy našich klientů novými zajímavými zážitky. Podívejte se, jak se u nás žije.